Celtic odds, spelschema, match

Table
Skotska Premiership 2023/24
Grundserie5 most recentMPWDLGF-GAPts
1Celtic 16123142-123917123238-143933246380-2678
2Rangers 17131342-154016112330-83533243672-2375
3Hearts 1795326-163216100620-183033195946-3462
4Kilmarnock 17104328-16341638515-1817331312843-3451
5St Mirren 1683521-16271744917-2716331271438-4343
6Dundee FC 1665521-22231746723-32183310111244-5441
7Hibernian 1764722-22221638522-2917339121244-5139
8Motherwell 1746727-28181647519-2319338131246-5137
9Aberdeen 1647519-22191744916-2716338111435-4935
10St Johnstone 1746715-2418163499-2213337101624-4631
11Ross County 1664618-202217151114-36833791732-5630
12Livingston 162689-231217131313-36633392122-5918
Skotska Premiership 2023/24
Relegation Group5 most recentMPWDLGF-GAPts
1Aberdeen 33007-1911004-03440011-112
2Motherwell 11004-1331025-5342029-66
3Hibernian 21013-4321014-3342027-76
4Livingston 22004-1620022-9042026-106
5Ross County 21013-6320111-3141124-94
6St Johnstone 20112-4120021-3040133-71
Skotska Premiership 2023/24
Championship Group5 most recentMPWDLGF-GAPts
1Celtic 33008-3922007-16550015-415
2Rangers 22009-3631116-64531115-910
3Hearts 21106-3430212-5251318-86
4Kilmarnock 20110-5131113-5451223-105
5St Mirren 30123-5121015-4351138-94
6Dundee FC 30123-6120022-8050145-141
Schedule

Celtic

Celtic spelar sina hemmamatcher på Celtic Park i Glasgow som har en publikkapacitet på 60832 personer.

Celtic mötte Kilmarnock senaste i Skotska Premiership och vann med 5-0.

Celtic möter St Mirren härnäst på hemmaplan i Skotska Premiership, med avspark 12:30 den 18/5.

Hemmaarena: Celtic Park

Kapacitet: 60832

Stad: Glasgow

Underlag: Gräs